Hadisler rivayetler

0 beğenilme 0 beğenilmeme
22 gösterim
15 Şubat Kur'anı Kerim kategorisinde AcizKul23 sordu
16 Şubat düzenledi
Kurul başkanı Zeyd b. Sabit olmak üzere bir çok kimse Kur'an'ı ezbere biliyordu. Onun için, getirilen yazılı Kur'an metinleri başta bu hafızların bilgileriyle karşılaştırılıyordu. Bununla beraber, kim olursa olsun, getirdiği Kur'an metnini bizzat Hz. Peygamber (a.s.m)'den aldığını onaylayan iki şahit getirmek zorundaydı. Bu husus, yazılı metne iki şahidin bulundurulmasını emreden Bakara Suresinin 282.-Müdayene- ayetinin bu direktiflerine de uygundu. Huzeyme'nin yanında bulunan ayetler, Tevbe Suresine ait değil, Ahzap suresine ait bir ayetti ve olay Hz. Osman (ra) devrinde yapılan Kur'an'ın cemi esnasında vuku bulmuştu. (Buhari, Fazailu'l-Kur'an, 3).
-
Başta kurul başkanı Zeyd b. Sabit olmak üzere bir çok kimse Kur'an'ı ezbere biliyordu. Onun için, getirilen yazılı Kur'an metinleri başta bu hafızların bilgileriyle karşılaştırılıyordu. Bununla beraber, kim olursa olsun, getirdiği Kur'an metnini bizzat Hz. Peygamber (a.s.m)'den aldığını onaylayan iki şahit getirmek zorundaydı. Bu husus, yazılı metne iki şahidin bulundurulmasını emreden Bakara Suresinin 282.-Müdayene- ayetinin bu direktiflerine de uygundu. Huzeyme'nin yanında bulunan ayetler, Tevbe Suresine ait değil, Ahzap suresine ait bir ayetti ve olay Hz. Osman (ra) devrinde yapılan Kur'an'ın cemi esnasında vuku bulmuştu. (Buhari, Fazailu'l-Kur'an, 3).

Selamın aleykum arkadaşlar bu iki hadisler rivayetler doğrumu yoksa iftira yalan mı şüphe düşürmek için doğruysa hangisi doğru saygilar doğruysa neden huzeyme hariç kimsede sahabelerde bu yazılı ayetler yoktu? Aciklarmisiniz

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
15 Şubat misafir cevapladı
https://sorularlaislamiyet.com/kuran-degistirildi-mi-ahzab-suresinden-bir-ayet-sonradan-mi-konuldu-buharide-gecen-bir-rivayette

sorunuza burada detaylı bir cevap verilmiş olduğu için tekrar cevap vermiyorum.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,351 soru

3,956 cevap

17,617 yorum

813 üye

...