Hapşurunca ne demek gerekir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 gösterim
19 Şubat Genel Sorular kategorisinde misafir sordu
Çok yaşa demenin uygun olmadığını ögrendim çünku kimin az kimin çok yaşiycani yalnizca cenabı hak bilir.. ben hapsurunca elhamdulillah ya da yarabbi sukur diyorum.. karsimdaki hapsurunca ne demek gerekir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
19 Şubat misafir cevapladı
Hapşıran bir Müslümanın "elhamdülillah" demesi, orada bulunanların da hapşıran kişiye, "yerhamükellah / Allah sana rahmet etsin." diyerek mukabelede bulunması, hapşıran kişinin de tekrar, "yehdîkümullah / Allah (c.c.) bize ve size hidayet etsin." demesi, Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimizin sünnet-i seniyyesidir.

Eğer, olduğu yerde kalmış olsa, bir takım kalıcı dertlere sebep olacak olan, dimağda toplanmış bulunan buharın hapşırarak çıkmasıyla, hapşıran kişiye bir nimet ve fayda temin edilmiş olur. Vücutta, yeryüzünde meydana gelen zelzele gibi bir sarsıntıdan sonra organların eski hâli gibi sağlıklı kalmış olması üzerine hapşıran kişinin, Allah'a hamd etmesi yani, "elhamdülillah" demesi, meşru kılınmıştır. (Zâdü'l-Mead, II/983)
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,314 soru

3,924 cevap

10,521 yorum

802 üye

...