Namazda dogru okuma

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 gösterim
1 Mart Namaz kategorisinde Serhat sordu
Namazda sureleri ve dualari okurken bazen cift ll veya tt gibi yan yana gelen ayni harflerde yutmalar oldugunda veya ettahiyatu duasinda tayyibad derken d harfini cikaramayip duaya devam edilmesi durumlari buna benzer bazi hususlar cok basima geliyor hangisinin namazi bozup bozmadigini bilmiyorum bu yuzden cok sik sehiv secdesi yapiyorum.Bundan nasil kurtulurum

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 Mart misafir cevapladı
El-Fevaid kitabında deniliyor ki: "Namazda kıraatte fahiş hata yaptıktan sonra dönüp onu doğru okuyan kimsenin namazı bozulmaz. İ'rablarda da hatâ yapıp sonra bunu düzeltenin de namazı caizdir." (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/285-286.)

Namazlarda okunan sürelerda hata yapılırsa bakılır, eğer mana bozuyorsa namaz bozulur. Mana bozulmadığı takdirde namaz bozulmaz.

Zammı süreyi okurken hata edilse ve o hatayı düzeltmek için baştan alınırsa veya başka sureye geçilirse sehiv secdesi gerektirmez. Ancak sure okunmasa veya yanlış yapılıp baştan alınmazsa sehiv secdesi gerekir.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,353 soru

3,957 cevap

18,123 yorum

815 üye

...