Ayetlerin anlamını düşünmek

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 gösterim
13 Mart Kur'anı Kerim kategorisinde misafir sordu
Bir ayetin meailini okuduğumuz zaman onun neler anlattığını anlamaya çalışmak içten içe derinlere inmek ve bunu yaparken tevekkül ve tefekkür amaçlı yapmakta bir sorun var mıdır?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
13 Mart misafir cevapladı
Namazda okunan ayetlerin anlamını düşünmenin fazileti vardır. Ancak bir ayeti düşünürken diğer ayetlerin manalarını düşünmeyi ihmal etmemeliyiz. Yani uzaktan dağdan dağa bakar gibi üzerinde fazla durmadan düşünülmelidir.

İnsan yaptığı amel ölçüsünde sevap kazanır. Manasını okuyup da hatırlayamadığı ayetlerden alınan sevap düşünmüş gibi olmasa da yine de niyetinden dolayı sevaptan mahrum kalmaz.

Esasında önemli olan Kur'an-ı Kerim'in okunmasıdır. Nasıl ki insan yediği bir nimetin içeriğini / muhtevasını bilmese yine de ona fayda sağlayacaktır. Bunun gibi kalp ve ruh midesine atılmış her Kur'an ayeti, anlamı bilinmese de bizlere fayda sağlayacaktır. Manasını bildiği halde düşünmezse herhangi bir mesuliyeti de olmaz.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,351 soru

3,956 cevap

17,624 yorum

813 üye

...