0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
Dini Sorular kategorisinde

(Vallahi Cehenneme giren mümin, orada 80 yıl kalmayınca çıkamaz.) [Deylemi]

İmam-ı Rabbani hazretleri de, (İman ehli, günahları dolayısıyla Cehenneme girince yüzleri kara olmaz ve zincire vurulmaz. Cezalarını çekince Cehennemden çıkarılır) buyurdu. (2/67)

Cehennem yakmaz mı?
Sual:
 (İtikadı düzgün mümin, Cehenneme girse de azap görmez) deniyor. Bu doğru mudur?
CEVAP
Evet, doğrudur. İmam-ı Rabbânî hazretleri, itikadı düzgün yani Ehl-i sünnet itikadında ve küfre girmemiş olan müminlerin, günahı çok olsa da, Cehenneme hiç girmeyeceğini bildirmektedir. (1/266)

(Hiç girmeyecek) demek, (Girse de azap görmeyecek) demektir.

bu ne demektir hocam tam anlayamadim yani nekadar gunah islesek tevbe ederek olmus olsak cehenneme girsek bile azap gormezmiyiz?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İmam-ı Rabbani Hazretleri, "küfre bulaşmayan günahkârların cehenneme hiç girmeyeceğini" ifade etmemiştir. Ancak "küfre girmediği hâlde, terazide günahları ağır gelen kimseleri de Rabbimiz dilerse affedeceğini" belirtmiştir(bk. Mektubat-ı Rabbani, 266. Mektup)

Ehl-i sünnetin cumhuruna göre, bu ümmetin mü'minlerinden de cehenneme gidenler olur. Kâfir olanların mutlaka cehenneme girip orada ebedî kalacakları, mü'minlerin de cehennemde günahlarından temizlendikten sonra cennete gideceği, cehennemde ebedi kalacak olanlar ise sadece kâfirler olacağı belirtilmiştir...
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

26.4k yorum

820 üye

...