Dini Konular

Tesettür Nedir?

Written by admin

Tesettür Nedir?

Tesettür her şeyden önce örtünmek ile açıklanan İslamı bir terimdir. Peki örtünmedeki ölçü nedir?  Örtünmek sadece kadına mı özeldir?  Avret yerleri nerelerdir? Tesettür ile ilgili ayetler nelerdir? Bunlar üzerinde biraz durmak gerekir.
tesettur_modasi

Örtünmek ilahi bir emir olmakla birlikte edep ve haya göstergesidir.Yüce Rabbimiz avret yerlerimizi belirtirken” Erkeklerin avret mahalli göbekten, diz altı boyunca kadardır. Diz avrettir”. Buraları açık iken kılınan namaz kabul olmaz. Namaz kılarken, vücudun diğer kısımlarını örtmek, erkeklere sünnettir. Kadınlarda ise  Şafii, Maliki ve Hanbeli  mezheplerine göre, kadınların avret yeri, el yüz ve tüm vücududur. Hanefi mezhebine göre ayaklar avretten sayılmaz.

Tesettür ile ilgili en önemli ayetler  Nur süresi 31. ayettir.

Tesettür’ün önemi

Tesettür, Müslüman’ım diyen her bayanın gerçekten bu konu’da bilgili olması ve Allah’ın emrettiği bu örtünme hususunu yerine eksiksiz getirmesi gerekmektedir. Her ne kadar Müslüman bir ülke olsak da maalesef bu durum ihmal edilmektedir. Kişiler dinlerine göre farz olan ve zorunlu kılınan bu kapanma hususunu yerine getirmemektedir. Aksine Müslüman oldukları halde maalesef açık giyinmektedirler.
tesetturun-onemi

Tesettür dinimizce emredildiği gibi bu emri yerine getiren Müslüman kadınlar gerçekten ciddi sevaplar almaktadır. Bazı kişilere her ne kadar bu zorunlu kılınan hal zor gelse de, dini bir emir olduğu için yerine getirmektedir. Açık olmak kolaydır, yaz geldiğinde tesettürlü bayanlar ve bazen çarşaflı bayanları çevremizde görmekteyiz. Bu tarz bayanlar o sıcak havaya rağmen kapanmakta ve dinimizce farz kılınan ve fazileti çok yüksek olan bu emri yerine getirmektedirler.
Bu işlemi yerine getiren bu bireyler ile dinimizce emir olduğu halde yerine getirmeyen kadınlar tabi ki bir olmayacaktır. Emri yerine getirenler sevap, getirmeyenler ise günahla karşılaşacaklar.

Originally posted 2016-12-16 13:48:31.