Instagram

Ümmü Ümâre Nesibe binti Kab (ra) Ümmü Ümare Nesibe binti Kab, Peygamberimiz (sa…

Written by admin

[ad_1]

Ümmü Ümâre Nesibe binti Kab (ra)
Ümmü Ümare Nesibe binti Kab, Peygamberimiz (sav) döneminde ihlas, cesaret ve fedakarlıklarıyla öne çıkan saliha mümin kadınlardan biri olmuştur. Gazilere su dağıtmak ve yaralarını sarmak göreviyle katıldığı Uhud Savaşının şiddetli bir anında, Resulullah (sav)’e saldıran bir kimseye karşı çok büyük bir mücadele vermiştir.
Kendilerini ve çocuklarını korudukları gibi Allah Resulü’nü de koruyacaklarına dair Akabe’de Allah’ın Resulü’ne biat eden Nesibe binti Kab, savaşın bir anda Müslümanların görünürde aleyhine dönüştüğünü ve düşmanların Allah’ın Resulünün (sav) etrafında yoğunlaştığını görmüş ve kılıca sarılarak Peygamberimiz (sav)’i korumaya çalışmıştır. Diğer sahabelerle birlikte Peygamberimiz (sav)in etrafını çevirerek vücutlarını ona kalkan yapan kişilerden biri olan Nesibe binti Kab, pek çok yerinden yaralanmıştır.
Nesibe binti Kab’ın sergilediği bu cesur tavır, Allah ve Rasulü söz konusu olduğunda erkek ya da kadının amellerinde bir fark olmadığını ortaya koymaktadır. Zira Kur’an’ın ‘Ey iman edenler’ nidası kadın- erkek tüm inananları kapsamaktadır. O halde Allah’ın ve Rasulu’nün yolundan gidip İslam davasını yüklenme hususunda da kadın ve erkek eşit mesuliyete sahiptir.
#islam #islamisözler #islam❤️ #islampost #islamabad #islam4_life #islamic_art #islamic #videoislam #islamicquotes #islamupdate #islami #islamik #din #dini #dinisözler #dinipaylasimlar #dinibilgiler #dinimizislam #dinikitaplar #dinimiz #genç #islamgençleri #ayet #ayetelkürsi #ayetler #ayetlervehadis #ayetelkursi #kuran

[ad_2]

Source

1 Comment